Yaşam

ABD ile Kolombiya, 300 Yıllık Batık Gemideki “Dünyanın En Büyük Hazinesi” için karşı karşıya gelecek

Ülkemizin çeşitli denizleri hakkında anlatılan yalan bir hikaye vardır. İzmir ve İskenderun körfezleri ile Haliç için bugüne kadar ortaya atılan bu şehir efsanesine göre Japonlar buraları temizlemek istiyor ve karşılığında da, ortaya çıkacak enkazlar Bunu talep ediyorlar ve yetkililerimiz Japonlara kapıyı gösteriyor. Bu şehir efsanesi yakında gerçeğe dönüşebilir ama dünyanın diğer tarafında.

1708’de battı

1708’de Kartagena Kıyı açıklarında batan San Jose adlı bir kalyon, üç yüzyılı aşkın bir süre sonra keşfedildi. Kolombiya Hükümeti’nin yaptığı hukuki başvuruya göre bu kalyonda, “insanlık tarihi en büyük deniz hazinesi kurmak. Gemi enkazları normalde çok fazla tartışmaya yol açmasa da ABD’li bir gemi enkazı kurtarma şirketi, gemi batığını ilk olarak 1981 yılında keşfettiklerini iddia ederek hazinelerin yarısının bulunmasını talep etti. San Josedava konusu oldu.

1708’de San Jose, İngilizlerle yaşanan bir çatışmanın ardından battı. Mahkeme belgelerine göre gemi Yeni Dünya’dan şimdiye kadar gönderilen en pahalı kargo taşıyordu. Mahkeme kayıtlarına göre bu kargoda 7 milyon pesodan fazla, elmaslarla dolu 116 çelik sandık ve 30 milyon altın para bulunuyor.

Dava önümüzdeki aylarda görülecek

Çoğunlukla Kolombiya ve Peru’da İspanyolların köleleri tarafından Çıkarılan hazinenin değerinin 4 ila 20 milyar dolar arasında olduğu belirtiliyor. Artık Sea Search Armada olarak bilinen bir ABD şirketi, 1981 yılındaki arama çalışmaları sırasında bu gemi batığını buldu ve Kolombiya Hükümeti Türkiye ile yaptıkları anlaşma gereği hazinenin yarısını almaları gerektiğini savunuyor. Kolombiya ise geminin şirketten gelen koordinatlarda olmadığını, gemiden ve gemiden çıkan her şeyin uygunsuz olduğunu savunuyor. Kolombiya ile ilgiliöneriyor.

İlk kez 2015 yılında bir kısmı ortaya çıkarılan batığın haklarına ilişkin nihai karar uluslararası bir kuruluş tarafından verildi. Daimi Hakem Komitesi verecek. Dava önümüzdeki aylarda görülmeye başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu